Élvezeti teák
Orosz Ádám 2006.02.21. 18:44
Élvezeti teák (fekete, zöld):
A tea minőségét több tényező határozza meg. A cserje fajtája, a levelek fejlettsége, a feldolgozás módja, a tea származási helye, és amit mi, a vásárlás után befolyásolni tudunk: az elkészítés és az ízesítés módja. Minél tovább áztatjuk a teát, annál magasabb lesz a koffeintartalma. Viszont a túlázott tea élvezhetetlen. (Javasolt a 0,5-5 perces áztatás, egyéni ízléstől függően.) Érdemes néha különböző, nem filteres teát is kipróbálni. A filterekbe kerülő tea nagy része nem mindig a legjobb minőségű, zúzott típusú teát tartalmaz, hogy gyorsabban kioldódjon. Vegyük tehát a kannát meg a csészét, és a következő módszerek közül válogathatunk:
Módszerek teakészítéshez:
- szabadon úszik a teafű vagy tealevél a kannában: kitöltéskor sajnos a bögrénkbe is jut a teadarabokból. A kannából pedig nehéz a teafű eltávolítása, majd kimosása.
- teatojás: kevés a hely a levelek kitágulásához, és a szabad vízáramláshoz. Ezenkívül még marad a teatojásból történő eltávolítással és kimosással járó kellemetlenség is.
- szűrő: nem tökéletes, mert ki-kiszabadulnak a teadarabok, ezenkívül megfelelő méretet kell keresnünk a bögrénkhez vagy kannánkhoz, és még a tisztítással is meg kell bírkóznunk.
- textilfilter: nehéz tisztítani, előző tea íze, színe bennmarad.
- tölthető, egyszer használatos, papír teafilter: könnyű összekészíteni, eltávolítani. Lebomló hulladék. A legegyszerűbb megoldás a kényelmes teázáshoz!
Ízesítési lehetőségek, egyéni ízlés függvényében: ízesítés nélkül, különböző cukrok, citrom, méz, tej, tejszín, édesítőszer, és ezek kombinációja.
Általános tanácsok: A teát hűvös, száraz, sötét helyen, teafajtánként külön; kávétól, fűszerektől távol tároljuk.
A jeges teákról se feledkezzünk meg – különösen kánikulában.
Gyógyteák:
Manapság, amikor egészségtelen életmódunk betegségeket és azok lehetőségeit rejti magában, vissza – visszatérünk a gyógynövényekhez. A jó minőségű gyógynövényeket levél, virág, szár, gyökér, kéreg, bogyó, héj, mag formájában hozzák forgalomba. A gyógyteák esetében sokkal több esetben kell segédeszközhöz (szűrő, teatojás, textilfilter, tölthető, egyszer használatos, papír teafilter) folyamodnunk, mivel számtalan fajtája közül csak a legkeresettebbeket filterezik a gyártók. Itt is igaz, hogy a filterezett teák általában gyengébb minőségű, zúzott típusú teát tartalmaznak, hogy azok gyorsabban kioldódjanak. Számos szakkönyv és szakember tanácsai alapján, legjobb, ha mindenki saját maga tapasztalja ki, mi a legmegfelelőbb számára. A kísérletezéshez, fantázia szabadon engedéséhez itt a tölthető, eldobható papírfilter, akár alkalomszerű teázásról, akár kúráról van szó.
Válasszuk a legkényelmesebb teakészítési módot, a tölthető, egyszer használatos, papír teafiltert. Itt a gyógynövényeknek, virágoknak, gyümölcsöknek, fűszereknek elegendő helyük van, hogy kioldódjanak, és tetszés szerint kombinálhatjuk a keverékeket. Ha előre összekészítjük, a filteres teát jól záródó üveg- vagy porcelánedényben, hűvös, száraz, sötét helyen, teafajtánként külön; kávétól, fűszerektől távol tároljuk. Munkahelyünkön, elutazásaink során jó hasznát vesszük majd, mindenféle kényelmetlenség nélkül.
A gyógyteák belsőleg (ivókúra formájában) és külsőleg (borogatások, inhalálások, lemosások, bedörzsölések, öblögetések, pakolások, fürdőadalékok formájában) egyaránt felhasználhatóak. Fontos, hogy gyógyhatásukban higgyünk, és élvezettel, áhitattal fogyasszuk, használjuk őket.
Hasznos tanácsok ivókúrákhoz: Ha hinnénk ugyan a várható gyógyhatásban, de nem fogyasztjuk a gyógyteákat, mert ízüket, illatukat ki nem állhatjuk, néhány gyógynövény alkalmazható ennek elfedésére: citromfű, almahéj, borsmenta, kömény, édeskömény, ánizs, koriander. Tartsuk szem előtt, hogy a gyógyteák többségét csak meghatározott mennyiségben és ideig ajánlott fogyasztani, élettani hatásuk miatt. Tartsunk ezért havonta szüneteket, vagy váltogassuk őket. A készítés módja szerint megkülönböztetünk:
- forrázást,
- főzést és
- áztatást.
Hogy a forrázás, főzés, ill. áztatás milyen hosszú ideig tartson, ebben szinte ellenmondásszerűen eltérőek a szakemberek utasításai. Ez függhet az adott növény állományától, hatóanyagától, feldolgozottságától és az egyén érzékenységétől. Mivel itt is igaz, hogy a túlázott tea élvezhetetlen, bízzunk saját ízlésünkben, hogy a legkellemesebb ízvilágot élvezhessük. A fellelhető minimum és maximum időtartamok között, a kísérletezéstől függetlenül érdemes gyógynövény szakértő véleményét is kikérni.
Virágok, levelek, füvek, lágy, puha állományú, ill. illóolaj tartalmú gyógynövény esetén forrázatot készítünk a következőképpen. A teafilterbe töltött teát forrásban lévő vízzel leöntjük, fedett edényben 0,5-30 percig állni hagyjuk, majd fogyasztjuk.
Durva, kemény, fás állományú növényekből, gyökerekből, kérgekből (zsurlófűből is), ill. cseranyag tartalmú gyógynövényekből főzetet készítünk. A teafilterbe töltött teát forrástól számítva 3-5 percig főzzük, pótolva a közben elpárolgott vizet. 0-30 perc állás után fogyasztjuk.
Az áztatást olyan gyógynövényeknél alkalmazzuk, amelyeknek hatóanyagai hőre érzékenyek (C-vitamin, nyálkaanyagok, pl. csipkebogyó, szenna, mályva, fagyöngy, kálmos, lenmag, bodza, édesgyökér). Készítési mód: a teafilterbe töltött teát szobahőmérsékletű vízzel leöntjük, fedett edényben kb. 5-12 órán át állni hagyjuk, majd fogyasztás előtt langyosítjuk. Egyesek javasolják, hogy a kiáztatott teadarabokat külön még főzzük fel, és a hideg kivonattal összeöntve fogyasszuk.
Javasolt mennyiség: Egy 2,5 dl bögre vízhez általánosságban egy púpozott teáskanálnyi teakeveréket szokás a teafilterbe tölteni, ill. az utasítás szerint eljárni. Általában ízesítés nélkül fogyasszuk.
Saját gyűjtésű gyógynövények:
Kellő ismeret birtokában, ill. szakember vezetésével vállalkozzunk erre a feladatra. A gyűjtésnél ne tépjük a növényt, mert sérül, és ne műanyagzacskóban vagy -dobozban tartsuk. A legjobb gyógyhatást a frissen szedett gyógynövényekkel érjük el. Hatóanyagtartalmuk a legmagasabb, ha teljes virágzás előtti friss virágot, frissen szedett termést, gyümölcsöt, jól szárított magvakat gyűjtünk. Levelet is virágba borulás előtt, gyökeret kora tavasszal vagy ősszel gyűjtsünk, műtrágyázott földektől, ipartelepektől, nagyforgalmú utaktól távol. A profik a gyűjtés időpontját is figyelik, holdállás, napszakok, napok, napsütés, stb. szempontjából. Max. 1 évig tároljuk hűvös, száraz, sötét helyen, teafajtánként külön; kávétól, fűszerektől távol. A teakeverékeket a tölthető, eldobható papír teafilterbe töltve, a legkényelmesebb módon, előre összekészítve, kúraszerűen fogyaszthatjuk. Bővebb információ a Gyógyteáknál.)
|